Boxer Köpekleri


Boxerlar; dost canlısı, iyi huylu çok sadık ve sanılanın aksine hiçbir zaman kin tutmaz, işte boxerların tüm özellikleri;

Kökeni: Kökeni Almanya’dır. Bu ırk 1850 yılında Münih’te Bullenbeisser Mastiffi ile Bulldog’un çiftleştirilmesiyle geliştirildi.

Tanımı: Başı vücuduyla orantılı, etsiz ve kırışıksız olmalıdır. Üst çenesi, alt çenesinden biraz daha çıkık ve yukarı doğru kıvrıktır. Kuyruk çok kısa ve dik duruşlu, ön bacaklar düz ve paraleldir. Kulak ve kuyruk kesimi bugün ülkemizde olduğu gibi bazı ülkelerde de yasaklanmıştır. Gün geçtikçe tercih edilmemektedir. Kahve kızıl tonları, çizgili, beyaz lekeli olabilirler. Sırf beyaz renk kimi kulüplerde kabul edilmez ve yarışmalarda diskalifiye nedeni kabul edilir.

Kişiliği: Boxer iyi huylu, sadık, çocukları sevecen ve kin duymayan bir köpektir. Tabii ki, aldığı eğitime bağlı olarak saldırgan bir yapı da gösterebilir.

Özelliği: Polis, bekçi ve sakatlar için rehber köpek olarak kullanıldığı gibi, rehabilitasyon merkezlerinde hastalara moral vermek amacı ile de kullanılır. Sahipleri ve çocuklar için çok iyi bir arkadaş olabilir.

Olumsuz sayılabilecek yönleri ise baskın karaktere sahip bir köpek olması, aşırı salya, aşırı hareketlilik ve horlamadır.

Gereksinimi: Boxer’ın bol bol insanlarla olmaya ihtiyacı vardır. Yüksek enerji seviyesi nedeniyle bol egzersiz ve oyun ister. Kısa tüyler nedeniyle aşırı soğuk ve sıcak iklimlere karşı dayanıklı değildir. Aşırı soğuk ve sıcaklarda evde yaşaması daha sağlıklıdır. Haftada bir tüylerini taramak yeterlidir.

Boxer türü köpekler isimlerini haksız çıkarmayan güçlü köpeklerdir. Orta boylu, kare biçimli, arkası kısa, uzun bacaklı ve kısa tüylü Boxer, atletik bir yapıya sahiptir. Tüylerinin kısa olması sebebi ile kasları rahatlıkla farkedilir. Enerjiye adanmış bir köpektir. Şeker’le bitmek tükenmek bilmeyen koşularında bu özelliği tarafımca fazlasıyla gözlemlenmiştir.  Yürüyüşü oldukça düzgün olan Boxer, elastik bir hareket tarzına sahiptir. Şekerle oyun oynamak için girdiği şekiller unutulur gibi değildi. Boxer, uzun adımlarla değil kısa adımlarla yürür. Yürümek onun için gurur gösterisi gibidir…

Boxer’ın koruma ve eşlik etmede mükemmel bir arkadaş olduğu söylenir. Çevresine karşı oldukça dikkatli ve çok kısa sürede harekete geçebilir. Büyük burnu bedenin en belirgin yerlerindendir. Ayrıca kendisine çok çekici bir hava verdiği de söylenmelidir. Bence burun Boxer’ın kartviziti gibidir.

Kendine öz güveni oldukça yüksek olan Boxer, çok da gururludur. Korkusuz olduğunu ise söylemeye gerek bile yok. Tüm ciddiyetine rağmen bir oyun düşkünüdür, bu sebeple bir diğer adı da Peter Pan olan Boxer’ın kısa tüylü olması sebebi ile haftada bir kez fırçalanması yeterlidir…”

Boxer ırkının diğer köpeklerden farkının sadece dış görünüşü; yani basık ve kısa burnu, sert bakışları, kaslı ve sportmen vücudu olduğunun düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bir çok web sitesinde görebileceğiniz Boxer Standartlarını en altta tablo olarak vereceğim. Sadece dış görünüşü nedeni ile köpek beslenmesine (köpek maması) karşıyım. Çok güzel gözleri nedeni ile aldığınız bir Husky, sıcak bir ilde yaşamanız nedeni ile bir çok problem ile karşılaşabilir ve hem size hem de aldığınız köpeğe yazık olur.

Boxer bence zıtlıklar köpeğidir.
· Sert görünüşlü ve çirkin aynı zamanda çok şeker ve sevimlidir.
· Güçlü ve agresif, aynı zamanda sevecen ve dosttur.
· Son derece oyuncu aynı zamanda ağır başlıdır.
· Bütün insan ve canlılar ile dost aynı zamanda bekçi ve koruma köpeğidir.
· Hiç büyümeyen bir bebek aynı zamanda ağladığınız zaman sizi teselli eden koca bir adamdır.
· Dominant karakterli ve obur olmasına rağmen, tanıdığı ve dost bildiği bir köpekle yemeğini paylaşacak kadar da sosyaldir.

Boxer; çok çabuk anlayan, kolay öğrenen ve bir kez öğrendiğini asla unutmayan bir köpektir. 2 sene evvel götürdüğünüz bir yerde eğer sevgi ve ilgi görmüşse oradan tekrar geçerken hatırlar ve oraya gitmek ister. Bir iki sefer gördüğü kişi onu uzaktan değil de dostça, içine katarak sevmişse o kişiyi unutması mümkün değildir. Ancak ne güzeldir ki, bir kişiye kızmış ise, ondan kötülük görmüşse bir süre sonra bunu unutur, kin duymaz ve insan oğlu gibi öç alamaya çalışmaz.

Boxer’ın ataları iki Alman mastif tipi köpekti; Bullenbeiszer ve Barenbeiszer. Bunlar daha sonra güçlü Mastif ve Bulldog’larla çaprazlanmıştır. Başlarda bu köpekler av, boğa dövüşleri ve araba çekiminde kullanılmıştır. Aile ağacındaki bazı Boxer’lar sürü güdümünde kullanılan kasap köpekliği de yapmıştır. Kolay öğrendikleri için sirk köpekliği geçmişleri dahi vardır. 1904da ilk Boxer damızlık kayıtları tutulmaya başlanıncaya kadar üretimler dikkatsizdir. İlk Boxerlar sert yaratılışlı olsa da ırk bugün oldukça kibar ve duyarlı bir aile köpeğidir. Bekçi köpekliği, koruma, polis ve askeri görevler, arama ve kurtarma, itaat yarışmaları Boxer’ın yeteneklerinden sadece bazılarıdır.

Boxer kelimesi, Çince de bekçi,hizmetçi anlamında kullanılmaktadır, ismini de buradan gelmektedir.

Boxerler güçleri ve cesaretleri nedeni ile I. Dünya Savaşında Alman Ordusu tarafından kullanılmışlardır.

Standartları; Yavru köpeğinizin standartlara ulaşması, ona yaptığınız bakım ve eğitim ile doğrudan ilişkilidir.

Olası sağlık problemleri; Özellikle romatizmaya çok dikkat etmek gerekir, bu nedenle yağmurlu havalardaki yürüyüşlerin ardından onları kurulamaya özel bir özen göstermek gereklidir. Başlıca sık görülen sağlık problemleri Cardiomyopathy – Sub – aortic stenosis – Kalça displazisi – Omurga sorunları – Kalp hastalıkları – Alerjilerdir. Bazı beyaz Boxer’ lar sağır doğabilir. Yaşlılarda kanser riski yüksektir.

Ortalama yaşam süresi; 11-14 yıl.

Irk grubu; Mastif, İş köpeği (Working)

Bağlı olduğu kulüpler; FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC, NKC, NZKC, CCR, CKC, APRI.


Beğendiysen! Lütfen Arkadaşlarınlada Paylaş...

Yazıya Bir Tepki Verin!

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Sevimli Sevimli
1
Sevimli
Akıllı Akıllı
1
Akıllı
Komik Komik
1
Komik
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Berbat Berbat
0
Berbat

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format