Ticaret Bakanlığı ile HAYTAP arasında protokol imzalandı!


2
2 puanlar

Ticaret Bakanlığı ile HAYTAP arasında imzalanan protokolle gümrüklerden kaçak yollarla ülkeye sokulan evcil hayvanlar artık ihale yolu olmaksızın, doğrudan HAYTAP temsilcilerine teslim edilecek. Böylece hem hayvan kaçakçılığının önüne geçilecek hem de ‘kaçak hayvan’ların mağduriyeti önlenecek.

Gümrüklerden kaçak yollarla ülkeye sokulmak istenen evcil hayvanlar yakalandıktan sonra ihale yoluyla satılıyor, çoğu zaman pet shop’ların vitrinine mahkûm oluyordu. Kaçak yollarla ülkeye getirilirken havasızlıktan ve bakımsızlıktan hasta olan hatta ölen hayvanlar ihaleye çıkacağı güne kadar da uygun olmayan şartlarda bakılmak zorunda kalıyordu.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Ahmet Kemal Şenpolat, bu kararın neden önemli olduğunu şöyle anlattı: “Bakanlık eskiden sınırda yakaladığı kaçak hayvanları nereye koyacağını bilemiyordu. Dolayısıyla hayvanlar telef oluyordu. Örneğin Edirne’de yakalanan yavru köpekler, ihaleye çıkana kadar uzun süre tavuk kümeslerinde tutulmak zorunda kalmıştı. Yavru hayvanların çoğunluğu ölüyordu. Bizim gümrük bulunan her sınır kapısında bir temsilciliğimiz var; Hakkari, Edirne, Ankara, İstanbul… Protokolle, bundan sonra gümrük müdürleri kaçak hayvanlar yakalandığında irtibat telefonlarımızı arayacak. Arkadaşlarımız da bu hayvanları alacak. Önce veterinere gidecek. Oluşacak veteriner masraflarını bakanlık karşılayacak. Daha sonra hayvanları biz uygun gördüğümüz kişilere ücretsiz şekilde sahiplendireceğiz. Hayvanlar, güvenli ellerde olacak.”

PETSHOP’LAR ALAMAYACAK

Şenpolat, hayvanların ihaleye çıkarılmayacak olmasının hayvan kaçakçılığının önüne geçeceğini vurguladı: “Petshop’lar artık ihaleye giremeyecek, hayvanları uygun fiyata alıp satamayacak, doğurtup üretemeyecek. Bu sayede evcil hayvanları kaçak olarak getirilmesinin önüne geçilecek. Karar, aynı zamanda hayvanların mal değil, hisssedebilen canlılar olduğunun kabul edilmesi demek.”

Beğendiysen! Lütfen Arkadaşlarınlada Paylaş...

2
2 puanlar

Yazıya Bir Tepki Verin!

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Sevimli Sevimli
1
Sevimli
Akıllı Akıllı
0
Akıllı
Komik Komik
1
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Berbat Berbat
0
Berbat

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format