Kedi ve Köpeklerde İlkyardım


0
6 paylaşım

Burada anlattığımız ilkyardım, dostunuzu veteriner hekime götürmek yerine değil de, götürmeden önce acilen uygulayabileceğiniz işlemlerdir!

Daha önce kedi ve köpek dostlarımıza uygulayabileceğimiz ilk yardımının temellerini anlatmıştık. Kısaca özetleyecek olursak, böyle bir durumda sakin olmanızın en önemli faktör olduğunu hatırlayacaksınızdır. Olay yerini inceledikten sonra dostunuza daha fazla zarar gelmemesi için çevreyi kontrol altına almalısınız. Bundan sonra dostunuzun bilinç seviyesini, nefes alışını, kalp atışını ve nabzını kontrol etmelisiniz. Daha sonra gözlerini, kulaklarını, burnunu, boynunu, göbeğini, sırtını, ayaklarını, patilerini ve vücut sıcaklığını kontrol etmelisiniz. Yanınızda başka bir kişi varsa, sizin fark ettiğiniz anormallikleri hemen not almalı, çünkü veteriner hekime ulaştığınızda heyecandan birçok şeyi unutmuş olabilirsiniz. Telefonla hemen ulaşabileceğiniz bir veteriner hekim varsa, yanınızdaki kişi sizin fark ettiklerinizi telefonda veteriner hekime anlatıp, size yapılması gereken adımları aktarmalıdır.

Bu bölümde yapabileceğiniz ilkyardım müdahalelerini anlatacağız. Bunları yapmanıza rağmen dostunuzu veteriner hekime götürmek zorunda kalabilirsiniz. Dostunuzu doğru şekilde taşımak, durumunu ağırlaşmaması açısından son derece önemli olduğunu geçen sayımızda detaylı anlattığımız için bu konuya bu bölümde bir daha değinmeyeceğiz. Unutmayın ki; ilkyardım, dostunuzu veteriner hekime götürmek yerine değil de, götürmeden önce acilen yapmanız gerekenlerdir.

Dehidrasyon

Dehidrasyon ile birlikte çoğu zaman ishal, ateş, kusma gibi durumlar da görülür. Dostunuzun ağzı kuruysa dehidrasyon söz konusu olabilir. Kuru ve çökmüş gözlerde de dehidrasyon görülür ve veteriner hekimin muayenesi gerekir. İlaveten, geçen sayımızda anlattığımız deri testini de yapabilirsiniz. Eğer deri yavaşça normal pozisyona dönerse, dostunuzun dehidrasyon oranı en azından %5’dir. Eğer deri normal pozisyona tamamen dönmüyorsa, oran %10-12’dir ve durum artık çok kritiktir. Onu hemen bir veteriner hekime götürmeniz çok önemlidir.


Beğendiysen! Lütfen Arkadaşlarınlada Paylaş...

0
6 paylaşım

Yazıya Bir Tepki Verin!

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Akıllı Akıllı
0
Akıllı
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Berbat Berbat
0
Berbat

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format