Küçük Dostumuz Şivava


0
3 paylaşım

Şivava veya Çivava dünyanın en küçük köpek ırkı türlerinden biridir.Bu tür köpeklerin ağırlığı 0,5–2,7 kg,omuzdan yere yüksekliği en fazla 13 cm dir. Kulakları büyüktür.Postu çeşitli renk karışımlarına sahip olabilir ama Meksika’da en değerlileri açık kahverengi ve beyaz renkli olanlardır.
Şivava’lar soğuğu hiç sevmezler ve hemen titremeye başlayabilirler.Serin havalarda bir kazak giydirilmesi faydalı olur. Apartmanda beslemek için uygun bir köpek türüdür.
Bu küçük köpekleri kucakta taşımak çok kolay olsa da düzenli olarak yürütülürse çok daha sağlıklı ve zinde olurlar.
Düz ve kısa tüylü olanı haftalık bakımla temiz tutulabilir.Uzun tüylü olanlar yumuşak bir tarakla her gün fırçalanması gerekir.Her iki tipte kulak ve gözlerine su kaçırmamaya dikkat edilerek ayda bir yıkanmalıdır.Kulaklar düzenli olarak kontrol edilmeli ve tırnaklar kısa kesilmelidir. Şivavalar orta derecede tüy dökerler.
Şivava’nın diğer köpeklere karşı saldırganlığını ve yabancılara karşı şüpheciliğini kontrol altında tutmak için daha yavruyken(2-4 ay) çok iyi sosyalleştirilmesi gerekir.Diğer köpeklerden hoşlanmama eğilimi vardır; hatta Chihuahualar kendi ırklarını diğerlerinden ayırabilir.Yine de çok iyi sosyalleştirilmiş bir şivava her ırktan köpekle anlaşabilir.
Şivava savunma için keskin dişlerine güvenmek zorundadır.Kısaca bir çocuk köpeği değildir. Gürültücü bir köpektir ve tuvalet eğitimi biraz sabır isteyebilir.Pek çok köpek sahibi gazete kağıdı eğitimini tercih eder.
Daha büyük köpeklere karşı kendisini savunmayı bilir.Egzersize ihtiyacı vardır.Sağlığı açısından bir apartman katında sürekli kapalı tutulması hatalı olur.


Şivava inatçıdır ve kıskanacak kadar ailesine bağlanır.Sahiplerinin yüzlerini yalamaktan hoşlanırlar.Sahibi dışında yabancılara şüpheci yaklaşır.Yabancılar varken her adımında sahibini takip eder ve ona yakın olmak ister.
Şivava iyi bir eşlik köpeğidir.Cesur,hayat dolu,kibirli ve atılgan bu köpek verdiği sevginin karşılığını ister.Çevik oluşu ayak altında kalmadan seri manevralar yapmasına olanak verir.
Bazıları için eğitimi biraz zor olsa da zeki, öğrenmeye açık ve pozitif pekiştirmeye dayanan kibar bir eğitime iyi yanıt verir.Bu ırk,kızdırılırsa çocukları ısırmayı seçebilir. Sonuçta kaçamayacak kadar küçüktür.


Beğendiysen! Lütfen Arkadaşlarınlada Paylaş...

0
3 paylaşım

Yazıya Bir Tepki Verin!

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Akıllı Akıllı
0
Akıllı
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Berbat Berbat
0
Berbat

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format