Maine Coon Kedileri


Maine Coon kedi cinsi Amerika’da bilinen en eski kedi cinslerinden biridir. 1861 yılında Boston, New Yorkta Kaptan Jenks tarafından ilk kez tanıtılmışlardır.1960 yılında C.F.A. ve 1976 yılında F.I.F.E. tarafından tanınmıştır. Dünyanın en iyi cins kedilerinden biri olan Maine Coon kediler Avrupa da çok nadir görülürler. Fransa da cinsin tanınması 1981 yılında olmuştur.Amerika Birleşik Devletlerinin dev görünüşlü bu kedileri,bir efsaneye göre vahşi bir kedi ile bir rakunun eşleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır.Tüyleri ve kuyruğu aynı Rakunlar gibidir. Maine Coon Kedilerin denizciler tarafından Orta Doğu’dan getirildikleri düşünülmektedir. Bu cins kediler Angora kedilerle Rus, Nordic ve Kısa Tüylü Amerikan çiftlik kedilerinin eşleştirilmesi sonucu ortaya çıkmışlardır. Bu büyük ve güçlü kediler Amerika’nın iklimine çok kolay uyum sağlamışlardır….

Genel Görünüm:

Büyük boyda, 4 kg ile 10 kg arasında ağırlığa sahiptir.İyi gelişmiş kemik yapısı,çok kaslı bir vücudu vardır.Uzun ve sert tüylerle kaplı vücudu güçlü ve heybetli bir görünümdedir.Orta büyüklükte, düzgün ve geniş bir kafa yapısı vardır.Sıkı ve güçlü çenesi,geniş bir burnu vardır.Kulakları büyük, geniş ve tam başın üzerindedir.Vaşak kulaklarına benzer.Kulakların arkası uzun ve iyi kalitede tüylerle kaplanmıştır.Gözleri büyük,tam açık ve ovaldir.Göz rengi bütün kedi göz renklerinde olabilir.Boynu uzun ve güçlüdür.Bacakları uzun,güçlü,kemikli ve kaslıdır. Patileri büyük ve yuvarlaktır. Kuyruğu uzun ve oldukça tüylüdür.Tüyleri her mevsime uyum sağlar.Kafasındaki tüyler yoğun,ipeksi ve kısadır.Omuzlar ve bacaklarda uzun tüyler vardır.Sırt ve göğüs çok yoğun tüylerle kaplıdır.Yağlıca olan tüylerin su geçirmez özelliği vardır.Maine Coon kedileri;çikolata,lila, tarçın ve benekli dışında tüm renklerde olabilir.Soğuk kış iklimine uyum sağlayabilen bir yapısı vardır.Dişiler olgunluğa geç ulaşırlar. Yavru kediler üç,dört yaşına gelene kadar erişkin kedi görünümüne gelemezler.Bakımı kolaydır.Haftada bir fırçalamak yeterlidir.

Karakter:İyi huylu,nazik çok sosyal ve uysal bir kedidir.Çok duygusal ve sahibine uyumludur. Oyuncu, atletik ve iyi bir avcıdır. Maine Coon kediler dar alanları sevmezler.


Beğendiysen! Lütfen Arkadaşlarınlada Paylaş...

Yazıya Bir Tepki Verin!

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Akıllı Akıllı
0
Akıllı
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Berbat Berbat
1
Berbat

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format